
„V základním kameni je místo, které se po poklepání rozezní tónem cis. Ten je pokládán za tón Země vycházející z její rotace,“ vysvětluje ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata a dodává: „Jsme rádi, že se po čtyřech letech koncepčních příprav a intenzivního projektování už konečně dostáváme k realizaci Otevřené zahrady. Těší nás to o to víc, že se zahájení provozu na podzim 2012 podaří pravděpodobně sladit s dokončením rekonstrukce parku Špilberk a snad i s vybudováním přístupové cesty na Špilberk od Obilního trhu."
Stavba první zelené budovy administrativního typu v České republice a hravé vzdělávací zahrady bude spuštěna již za měsíc – ke konci července 2011. Hned po dokončení stavebních prací a výsadeb
v zahradě zahájí Nadace Partnerství vzdělávací a výukové programy. Slavnostní otevření je plánováno na září 2012. Samotná zahrada a jejích 12 hravých stanovišť s tématikou přírodních živlů bude dopoledne určena hlavně žákům 2. stupně ZŠ, a to nejen z Brna, ale i ze širokého okolí. Odpoledne pak bude volně přístupná pro všechny brněnské obyvatele a návštěvníky. Poradenské environmentální centrum bude sloužit ke vzdělávání dospělých a vytvoří zázemí pro práci několika dalších environmentálně zaměřených neziskových organizací.
Ve výběrovém řízení na generálního dodavatele uspěla společnost Skanska. Její generální ředitel Dan Ťok poznamenává: „Jsme rádi, že právě Skanska bude generálním zhotovitelem první zelené administrativní budovy tohoto typu. Udržitelný rozvoj je totiž jednou z našich základních strategických priorit a dovolím si konstatovat, že i konkurenční výhodou. Zkušenosti s technologickými postupy, které máme z podobných staveb nejen v zahraničí, ale i v ČR, např. v Hostětíně nebo Kladně zužitkujeme tak, abychom dokázali, že pasivní administrativní budova dokáže splnit vysoké standardy použitelnosti a plnohodnotného provozu. Věříme, že tato stavba je sice první, ale rozhodně ne poslední tohoto typu."
Poradenské a vzdělávací centrum Otevřená zahrada:
- 65 míst v nové budově centra v pasivním energetickém standardu (roční spotřeby primární energie ≤ 15 kW / m² / rok),
- 49 míst v seminárním sále, 3 jednací místnosti (24 poradenských míst), na které budou navazovat vnější jednací a výukové prostory,
- vzdělávací zahrada o rozloze 2 900 m2se 12 interaktivními stanovištěmi, které budou volně přecházet do zelené procházkové střechy objektu.
„Kromě nových inovativních technologií pro úsporu energií, jako jsou tepelná čerpadla země – voda a aktivované stropy pro chlazení a vytápění, využijeme i dešťovou a tzv. šedou vodu z umýváren, která bude čištěna a připravována k opětovnému použití prostřednictvím kořenové čističky. Projekt stanovil použití řešené difúzně otevřené skladby obvodového pláště a inteligentní systém osvětlení, který za pomoci senzorů a čidel bude schopen vyhodnotit intenzitu osvětlení a přítomnost osob v místnosti. Je zde navržen vysoce sofistikovaný systém měření a regulace, který na základě těchto údajů zvolí intenzitu a výkon svítidla," doplnil několik technických podrobností Petr Flek, projektový manažer stavby ze společnosti Skanska.
Základní údaje:
Zahájení stavby: srpen 2011
Zahájení provozu: září 2012
Generální projektant: Projektil architekti s.r.o.
Generální zhotovitel: Skanska a.s.
Celkové náklady na výstavbu včetně vybavení: 86 mil. Kč včetně DPH
Schválená dotace z OPŽP, prioritní osa 7.1.: 74,6 mil. Kč