Skanska v České Republice
c

Společnosti Skanska poklesl obrat i zisk ve stavební výrobě, oživení v rezidenčním developmentu

Tisková zpráva 10.02.2011 0:00 CET

Skanska v České a Slovenské republice poklesly tržby meziročně o 22 % na 24,3 mld. Kč. Jde o důsledek propadu stavebního trhu, a to zejména zastavení realizace infrastrukturních staveb. Propad zaznamenal také provozní zisk, a to na 1,2 mld. Kč z loňských 1,5 mld. Kč. V oblasti rezidenčního developmentu zaznamenala Skanska známky oživení, celkově v roce 2010 prodala 415 bytů, v porovnání s 269 byty v roce 2009.

„Ačkoli krize udeřila v plné síle již v roce 2010, očekáváme, že letošní rok bude zejména pro stavební společnosti ještě obtížnější. Chápeme a respektujeme snahu státní správy při hledání úspor, nicméně tak významné úspory týkající se dopravní infrastruktury, jaké jsme zaznamenali v loňském roce, budou mít podle mého názoru negativní vliv na rozvoj celé ekonomiky. Proto nyní bude velmi záležet na krocích, které státní správa přijme. Věřím, že zvolí cestu, která přispěje k opětovnému nastavení rovnováhy mezi finančními možnostmi a potřebami ekonomiky,“ uvedl Dan Ťok, předseda představenstva a generální ředitel Skanska a.s.

Skanska se v roce 2010 stala zakládajícím členem Koalice pro transparentní podnikání, tj. iniciativy komerčních firem směřující k zpřehlednění procesu veřejných zakázek. Aktivně se spolupodílela na vytvoření „Doporučení pro dodavatele veřejných zakázek“ týkající se zveřejňování informací o výběrových řízeních, jež společně s desítkami významných firem začátkem roku 2011 podepsala. Zároveň se aktivně podílí na činnosti Platformy pro transparentní veřejné zakázky.

„Očekávám, že rok 2011 bude ve znamení konsolidace trhu, která vytvoří podmínky pro další rozvoj. Nyní se musíme zaměřit na to, aby transparentnost přestala být pouze pojmem, o kterém každý mluví, a stala se každodenní praxí. Čeká nás ještě spousta práce při vytváření podmínek pro férové podnikání. Klíčovými parametry se musí stát kvalita práce a cena, a to bez dalších vlivů,“ uvedl dále Dan Ťok.