Skanska v České Republice
c

Prodej bytů 2008 – extrémní růst počátkem roku vystřídal od května pokles

Tisková zpráva 03.07.2008 0:00 CET

Praha Pražský trh nových bytů dostihl útlum, který od loňského podzimu trápí státy západní Evropy. Nedosahuje však zdaleka takových rozměrů. Skanska Reality prodala za první pololetí obdobný počet bytů jako ve stejném období roku 2007, zajímavější je ale trend. Zatímco v prvních čtyřech měsících byly prodeje oproti očekávání analytiků dokonce vyšší než v minulých letech, od května se začal projevovat určitý pokles. Této situaci hodlá Skanska čelit nabídkou nových projektů, jejichž prodej zahájí na podzim.

„Jedním z podstatných důvodů poklesu zájmu je podle našich analýz změna přístupu bank, které zpřísnily kritéria zejména pro poskytování 100% hypotečních úvěrů,“ říká generální ředitel společnosti Skanska Reality Petr Fanta.

Z hlediska poptávky po novém bydlení byl v rámci prvního pololetí letošního roku naprosto rekordním měsícem duben, kdy společnost Skanska Reality v Praze prodala přes 70 bytů. Přestože řada analytiků očekávala, že se v roce 2008 vývoj na realitním trhu zásadním způsobem zpomalí, a to především vlivem zvýšené základní sazby DPH na devět procent, Skanska v prvních čtyřech měsících dosáhla 84procentního nárůstu prodejů oproti témuž období roku 2007. V průběhu pátého a šestého měsíce se na nižším zájmu klientů začal projevovat opatrnější postup českých hypotéčních ústavů a obecná „předprázdninová“ nálada na trhu. V červnu tak společnost Skanska prodala o 33 procent bytových jednotek méně než loni.

„Současný stav vnímáme jako přechodné ochlazení, nikoliv jako začátek výraznějšího poklesu zájmu. Na podzim letošního roku pro naše klienty připravujeme několik nových projektů, rozšíříme naši nabídku o přibližně 400 bytů. Očekáváme, že poptávka opět vzroste. Zároveň se naplno soustředíme na mimopražské lokality, chystáme byty v Ostravě a v Berouně, velmi dobře si vedou oba naše bytové projekty v Bratislavě,“ dodává generální ředitel společnosti Skanska Reality Petr Fanta.

Kontakt: Ondřej Šuch Mgr., Vedoucí externí komunikace