Skanska v České Republice
c

Třípatrová křižovatka vyroste u Opatovic nad Labem

Tisková zpráva 12.08.2008 0:00 CET

Hradec Králové, Pardubice Unikátní mimoúrovňová křižovatka, která spojí budoucí rychlostní komunikaci R35 se silnicí I/37, vyrůstá u obce Opatovice nad Labem mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Její výstavba je součástí rozsáhlého projektu silnice R35 v úseku Hradec Králové (Sedlice) – Opatovice, na jehož dokončení netrpělivě čekají řidiči i okolní obyvatelé. Součástí projektu je také nutné rozšíření spojnice I/37 z Hradce Králové do Pardubic v úseku Opatovice - Hrobice. Stavbu v ceně 1,7 miliardy korun vybuduje společnost Skanska DS od května 2007 do listopadu roku 2009. Investorem je Ředitelství silnic a dálnic ČR, finanční prostředky poskytl Státní fond dopravní infrastruktury.

„Silnici R35 potřebuje východočeský region nutně a Hradec Králové a okolní obce více než akutně. Dokončením tohoto úseku se uleví zejména obyvatelům podél staré silnice I/11 v úseku Nové Město – Hradec Králové. Podobným problémem je také silnice I/37, kudy denně projede zhruba 25 tisíc aut, na což její stávající kapacita absolutně nestačí,“ říká projektový manažer Milan Zeman ze společnosti Skanska DS.

Více než tři kilometry dlouhý úsek Sedlice - Opatovice propojí dálnici D11 se silnicí první třídy I/37. Jeho dominantou bude unikátní mimoúrovňová křižovatka u Opatovic spojující R35 s modernizovanou I/37 a ostatními místními komunikacemi

„Mimoúrovňová křižovatka bude mít výhledově tři podlaží. Nyní probíhají práce na 1. podlaží, tedy silnici I/37 známé jako Hradubická. Ta přitom bude mít nově čtyři pruhy. Nad ní vznikne kruhový objezd s rozpletem, který umožní bezpečné napojení sedmatřicítky s rychlostní silnicí R35 včetně všech přilehlých komunikací. Vlastní R35 v budoucnu povede v nejvyšším, třetím poschodí a vytvoří ji téměř kilometr dlouhá estakáda. Ta ovšem není součástí této stavby,“ popisuje Milan Zeman ze společnosti Skanska DS.

Projekt vzniká v několika etapách. Nyní je dokončována druhá etapa výstavby opatovické křižovatky a 28. července byla dokončena první etapa MÚK Hrobice. Intenzivně se pracuje na vybudování náspů. V současné době také probíhají práce na patnácti mostech z celkových dvaceti. Tři mosty jsou přitom již dokončeny, na posledních dvou se začne pracovat v září po zprovoznění II.etapy MÚK Opatovice. Celkově jsou práce, jejichž dokončení je naplánováno na konec příštího roku, ze třetiny dokončené.

Rychlostní silnice R35 spojí v budoucnu Liberec s Olomoucí a Lipníkem nad Bečvou. Celková předpokládaná délka silnice bude 252 kilometrů, z toho je 67 kilometrů v provozu, 3,2 kilometru ve výstavbě a zbytek v různém stadiu příprav.

Základní údaje: Název: R35 Hradec Králové (Sedlice) – Opatovice Lokalita: Pardubický kraj Investor: Ředitelství silnic a dálnic ČR Zhotovitel: Skanska DS a.s. Projektant: Pragoprojekt Liberec Doba výstavby: 30 měsíců Délka úseku: 3 + 4 kilometry Cena: 1 682 579 793,- Kč vč. DPH

Kontakt: Ondřej Šuch Mgr., Vedoucí externí komunikace