Skanska v České Republice
c

Nové kilometry R35 pomohou přetížené dopravě u Hradce

Tisková zpráva 26.11.2009 0:00 CET

Hradec Králové Unikátní mimoúrovňová křižovatka, která spojí budoucí rychlostní komunikaci R35 se silnicí I/37 u obce Opatovice nad Labem u Hradce Králové je dokončena. Stavba je součástí rozsáhlého projektu silnice R35 v úseku Hradec Králové (Sedlice) – Opatovice, který vybudovala společnost Skanska DS za 30 měsíců. Součástí projektu bylo i rozšíření spojnice I/37 z Hradce Králové do Pardubic v úseku Opatovice – Hrobice. Investorem je Ředitelství silnic a dálnic ČR, finanční prostředky na stavbu poskytl Státní fond dopravní infrastruktury.

Nové kilometry R35

„Výstavba silnice R35 je pro Hradec Králové a okolní obce klíčová. Především obyvatelům podél staré silnice I/11 v úseku Nové Město – Hradec Králové se rozhodně uleví“, říká projektový manažer Milan Zeman ze společnosti Skanska DS. Podobným problémem byla také kapacitně nedostačující silnice I/37, kudy denně projelo zhruba 25 tisíc aut.

Více než tři kilometry dlouhý úsek Sedlice - Opatovice propojí dálnici D11 se silnicí první třídy I/37. Jeho dominantou je unikátní mimoúrovňová křižovatka u Opatovic spojující R35 s modernizovanou I/37. Mimoúrovňová křižovatka má tři podlaží. První podlaží, tedy silnice I/37 známá jako „Hradubická“ je tvořena čtyřmi novými pruhy. Nad ní vznikl kruhový objezd s rozpletem, který umožní bezpečné napojení sedmatřicítky s rychlostní silnicí R35 včetně všech přilehlých komunikací. Vlastní R35 povede v nejvyšším, třetím poschodí a bude ji tvořit téměř kilometr dlouhá estakáda, která ovšem není součástí této stavby. Součástí stavby je dvacet nových mostů a jeden rekonstruovaný. Rychlostní silnice R35 spojí v budoucnu Liberec s Olomoucí a Lipníkem nad Bečvou. Celková předpokládaná délka silnice bude 252 kilometrů, z toho je zhruba 70 kilometrů v provozu. Základní údaje: Název: R35 Hradec Králové (Sedlice) – Opatovice Lokalita: Pardubický kraj Investor: Ředitelství silnic a dálnic ČR Zhotovitel: Skanska DS, direkce Čechy východ Projektant: Pragoprojekt Liberec Délka úseku: 3 + 4 kilometry Doba výstavby: 30 měsíců Cena: 1 682 579 793,- Kč vč. DPH