Skanska v České Republice
c

Týnec nad Sázavou dostane tlakovou kanalizaci

Tisková zpráva 12.06.2008 0:00 CET

Týnec nad Sázavou Vyšší komfort obyvatelům a čistší životní prostředí zaručí nová kanalizace, jejíž výstavba byla slavnostně zahájena ve Zbořeném Kostelci. Tlaková a gravitační kanalizace bude odvádět splašky z okrajových částí Týnce nad Sázavou a několika přilehlých obcí. Stavbu v ceně bezmála 190 milionů korun vybuduje společnost Skanska od června do prosince 2008. Investorem je město Týnec nad Sázavou, které čerpá finanční prostředky z operačního programu Infrastruktura Evropské unie.

„Plní se dlouholetý sen vedení města a hlavně obyvatel místních částí. Město se zadluží, ale stojí to za to. Mohli bychom opravit kilometry chodníků a komunikací nebo vystavět nová sportoviště a kulturní stánky. Životní prostředí a kulturnost života na vesnici však považujeme nyní za důležitější,“ říká Zdeněk Březina, starosta města Týnec nad Sázavou.

Nová kanalizace vznikne na území čtyř městských částí města Týnec nad Sázavou. V Peceradech půjde o klasickou gravitační kanalizaci, v Chrástu nad Sázavou, Podělusech a Zbořeném Kostelci bude modernější tlaková kanalizace. Ta umožňuje použít trubky menšího průměru, které jsou umístěny v menší hloubce. Kanalizace měří bezmála 19 kilometrů a bude k ní připojeno celkem 740 domácností a firemních provozoven.

„Jak okrajové části Týnce, tak několik přilehlých obcí doposud nemělo vlastní kanalizaci. Jednotlivé domy mají doposud výusti do žump či septiků a jen několik domácností používá domovní čistírny odpadních vod. To má samozřejmě negativní vliv na čistotu Sázavy a rovněž je problém s likvidací tohoto odpadu. Dobrá zpráva je, že tento turisty a vodáky oblíbený region začne brzy likvidovat splašky způsobem obvyklým v 21. století,“ doplnil Zdeněk Svoboda, hlavní stavbyvedoucí společnosti Skanska CZ.

Během výstavby si stavaři budou muset poradit s komplikovanými geologickými podmínkami, místy se zde totiž nachází i hornina 6. třídy. Součástí projektu je podchod, ve kterém povede potrubí pod řekou Sázavou.

V současné době byly dokončeny teoretické studie a vyřízena potřebná povolení. Dne 12. června 2008 pak byla slavnostně zahájena vlastní výstavba. Dokončení je plánováno na prosinec letošního roku.

Základní údaje Název projektu: Týnec nad Sázavou – vodohospodářská infrastruktura, kanalizace Lokalita: Středočeský kraj Investor: Město Týnec nad Sázavou Projektant: Hydroprojekt CZ a.s. Zhotovitel: Skanska CZ a.s. Doba výstavby: červen – prosinec 2008 Cena: 198 milionů Kč

Kontakt: Ondřej Šuch Mgr., Vedoucí externí komunikace