Skanska v České Republice
c

Budova ČSOB dosáhla na ekologické zlato

Tisková zpráva 09.07.2008 0:00 CET

Praha Nové ústředí ČSOB Group v pražských Radlicích se stalo „nejzelenější“ administrativní budovou ve střední Evropě. Americká instituce U.S. Green Building Council, která posuzuje budovy z hlediska ekologické šetrnosti, v těchto dnech zvýšila certifikaci tohoto největšího administrativního objektu v ČR ze stříbrného na zlatý stupeň. „Zlatý stupeň LEED řadí centrálu ČSOB ke světové ekologické špičce,“ říká Petr Fanta, generální ředitel společnosti Skanska Reality.

Unikátní budovu v ceně bezmála tří miliard korun postavila společnost Skanska od března 2005 do konce roku 2006. Stavba, navržená renomovaným architektem Josefem Pleskotem, již přitom získala řadu ocenění v prestižních stavebních a ekologických soutěžích.

„Bodovací systém LEED má celou řadu kritérií, za která se přidělují kredity, jež rozhodnou o tom, na které příčce se daná budova umístí. Při hodnocení sídla ČSOB přitom vznikl precedent a nyní hraje roli také to, že minimálně třicet procent užitné plochy administrativní budovy je přístupné všem jejím uživatelům. Prostorové uspořádání sídla ČSOB hodnotitele evidentně nadchlo,“ říká Petr Fanta, generální ředitel společnosti Skanska Reality.

U.S. Green Building Council (USGBC) je americká nezisková organizace, jejímž cílem je propagovat energeticky nenáročné ekologické budovy. Jejími členy je více než 15 tisíc organizací, a to jak stavebních firem, architektů a projekčních kanceláří, tak nevládních organizací. Bodovací systém LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), řízený touto institucí, je čtyřstupňový se stupni certifikovaný, stříbrný, zlatý a platinový, a klasifikuje šetrnost budovy ve vztahu k životnímu prostředí. K aktivitám USGBC patří vedle certifikace také poskytování konzultací při výstavbě budov a školení pro developery, architekty či stavbyvedoucí o zásadách a postupech energeticky nenáročného stavění a projektování.

Sídlo ČSOB patří k nejvýznamnějším stavbám minulých let. Pětipatrová stavba pojme 2 500 zaměstnanců a její celková podlahová plocha činí více než 82 tisíc metrů čtverečních. Stavba byla navržena jako ekologicky nenáročná a zvláštní důraz byl kladen na to, aby citlivě zapadla do okolního Radlického údolí. Pro její bezchybný provoz slouží řada šetrných technologií, jako je zavlažování střešní zahrady recyklovanou dešťovou vodou, úsporné osvětlení řízené automatickým systémem osvětlení a žaluzií nebo automatizovaná správa všech základních funkcí budovy.

K životnímu prostředí se snažila být ohleduplná i výstavba této obří budovy. Během ní byly například operativně využity železobetonové konstrukce, které v místě zbyly po budování metra v 80. letech a které nacházeli stavbaři při hloubení základů.

Budova ČSOB získala již celou řadu ocenění, například Cenu zdraví a bezpečného životního prostředí za rok 2006, kterou pravidelně uděluje sdružení Business Leaders Forum, či prestižní ceny Stavba roku 2007 a Best of Realty 2007.

Základní údaje: Název: Sídlo ČSOB Group Lokalita: Praha 5 – Radlice, Radlická 333/150 Investor: ČSOB Group Zhotovitel: Skanska CZ, divize Project development Architekt: AP atelier, Ing. arch Josef Pleskot Doba výstavby hrubé stavby: únor 2005 – prosinec 2006 Počet zaměstnanců: 2500 Rozměry budovy (délka x šířka x nejvyšší bod): 200 x 60 x 25 m Počet nadzemních podlaží: 4-5 (stavba kopíruje terén) Zastavěná plocha: 16 317 m2 Podlažní plocha: 82 392 m2 Náklady stavby: 2,95 miliardy Kč Parkovací místa: 494 (podzemní garáže), 20 (venkovní stání)

Kontakt: Ondřej Šuch Mgr., Vedoucí externí komunikace