Skanska v České Republice
c

Skanska oficiálně otevírá Port7, svůj největší administrativní projekt v České republice

Tisková zpráva 14.09.2023 10:00 CET

Největší  administrativní projekt společnosti Skanska v České republice se oficiálně otevírá nájemcům i návštěvníkům. Port7 je završením mimořádné proměny kdysi opuštěného průmyslového areálu v dynamické centrum, které v sobě spojuje udržitelnost, inovace a přínos pro okolí. Svým nájemcům poskytuje 36 000 m2 prvotřídních kancelářských a obchodních prostor a nastavuje nový standard pro udržitelný development. Oproti srovnatelným budovám stejné velikosti dosahuje Port7 úspor 43 % energie a 50 % pitné vody (podle hodnocení LEED). Do čtvrti navíc přináší nový dech v podobě dvouhektarového veřejného parku, nové cyklostezky podél řeky a praktického podchodu pod Nádražím Holešovice, který spojuje oblast se zbytkem městské části.

Port7

90 % obchodních prostor v Port7 je již pronajato atraktivním zařízením, jako je food-hall Chuck & Frida, vinanotéka OpenWine a fitness centrum OneGym.

Z kancelářských prostor je pronajato 54 %. Někteří významní nájemci včetně kliniky Oční centrum Praha, finanční skupiny Direct a Scott.Weber Workspace již zahájili provoz ve svých nových prostorách. Jednání s dalšími potenciálními nájemci stále probíhají.

Vlajková loď největšího provozovatele flexibilních kanceláří a coworkingu

Jedna z prvních společnosti na Port7 je Scott.Weber Workspace, největší poskytovatel flexibilních kanceláří a coworkingu v ČR. S kapacitou čtyř pater a téměř 5 000 m2 se jedná o největší lokalitu společnosti.

Interiéry Scott.Weber na Port7 jsou vytvořené v duchu tekoucí vody a přilehlého pobřeží. Lokalita je specifická svými výjimečnými designovými kousky sladěnými do nejmenšího detailu od lodě zavěšené na stropě až po vyšívané postavy na polštářích. „Port7 je součástí letošní expanze, která byla za dobu fungování společnosti nejdynamičtější”, říká Adam Zvada, majitel Scott.Weber Workspace a dodává: „Letos jsme otevřeli lokalitu The Park, následně největší lokalitu Port7, rozšiřujeme se o celé jedno patro na The Flow Building na Václavském náměstí a máme nové patro včetně zrekonstruovaných prostor na lokalitě Atrium Flóra.” Celkem Scott.Weber nabízí přes 5 000 pracovních kancelářských míst na 40 000 m2.

Obsazenost 65 % krátce po otevření potvrzuje silnou poptávku po flexibilních kancelářích

Že je o flexibilní kanceláře v této lokalitě mimořádný zájem potvrzují čísla, kdy je krátce po otevření kapacita zaplněnosti na 65 % a další zájemci se hlásí. “Obecně vnímáme rostoucí zájem o naše flexibilní kanceláře a coworkingová centra. Registrujeme ale změnu týkající se skupin firem, které nás poptávají. Stále častěji se jedná o středně až velké společnosti,” říká Adam Zvada.

Z brownfieldu na mistrovské architektonické dílo

Příběh Port7 začíná u historické továrny na panely Prefa Holešovice. Ta ukončila výrobu v roce 2013 a celý areál zůstal opuštěný a zanedbaný. Od zbytku města jej navíc odřezávala na jedné straně Vltava a na druhé dopravní infrastruktura včetně Nádraží Holešovice. Minulost a genius loci brownfieldu tak představovaly pro společnost Skanska jak velký potenciál, tak i významnou výzvu.

„Od prvního dne bylo naším cílem maximálně těžit z tohoto prostoru,jeho historie a zároveň se vyrovnat s obtížemi, které skýtal. Celé území jsme vyčistili a propojili s městem díky podchodu, který lokalitu otevřel pro veřejnost. Prostřednictvím rozsáhlého parku jsme pak místu vdechli nový život a učinili z něj živé městské nábřeží,“ vysvětluje Jan Hes, projektový manažer Port7.

Celkový architektonický koncept navrhlo renomované studio DAM.architekti společně se společností AED project, která je zodpovědná za všechny fáze projektu. Ten zachovává jedinečný charakter místa, a navíc je přehlídkou nejmodernějších udržitelných opatření, s nimiž společnost Skanska usiluje o získání certifikátů LEED Platinum, WELL Platinum a WELL Health-Safety Rating. Mezi mimořádná technická řešení odrážející specifické podmínky lokality patří rozsáhlá protipovodňová ochrana a využití tlumicí vrstvy pro eliminaci vibrací z přilehlé železnice.

„Novostavby Port7 vzdávají hold průmyslovému odkazu lokality použitím přiznaného prefabrikovaného i monolitického betonu v interiérech, vlnitého plechu odkazujícího na bývalou výrobní halu Prefa a kovových horizontálních říms, které evokují koleje přilehlého nádraží. Tyto designové prvky jsou harmonicky propojeny s prosklenými fasádami. Rozsáhlé terasy o celkové ploše téměř 1 200 m2 poskytují neobvyklé výhledy a vytvářejí pro uživatele další pracovní i relaxační prostory", dodává Jiří Havrda, hlavní architekt projektu Port7 a partner studia DAM architekti.

Nové rušné centrum společenského života

Velkou pozornost věnovala společnost Skanska detailům při navrhování dvouhektarového veřejného parku a centrální piazzetty s restauracemi, včetně konceptu food-hall vytvořeného speciálně pro Port7, a další občanskou vybaveností, jako jsou obchody, lékárna nebo posilovna.

„Pečlivě jsme vybírali vhodné služby, abychom maximálně využili potenciál areálu a zaujali nájemce, kteří staví na první místo spokojenost svých zaměstnanců. Kromě těchto zařízení jsme do nabídky zahrnuli stojany na kola, sprchy s ručníkovým servisem, krásné tematické střešní terasy a podzemní společenský prostor nazvaný The Club. Místní i návštěvníci si budou moci užívat nejen služeb a relaxační zeleně u řeky, ale také akcí pořádaných na piazzettě Port7. Jednou z prvních je dnešní akce u příležitosti oficiálního otevření projektu," říká Jana Prokopová, ředitelka pronájmů a správy komerčních aktiv obchodní jednotky komerčního developmentu společnosti Skanska v České republice.

Ve spolupráci s Prahou 7 provedla Skanska také rekonstrukci náplavky, čímž vzniklo zcela nové propojení parků U Vody a Stromovka. Skanska tak významně přispěla k oživení celého nábřeží Prahy 7. Samotný veřejný prostor Port7 vybízí k široké řadě aktivit – vedle 17 000 m2 zeleně bude v parku k dispozici venkovní bar, volejbalové hřiště, komunitní zahrada a řada dalších služeb.

„Kancelářský trh ovlivňují potřeby a požadavky nájemců a investorů, které se neustále vyvíjí. V reakci na nové modely práce jsme vytvořili Port7 jako multifunkční projekt kombinující kanceláře s maloobchodními prostorami, volnočasovými aktivitami a veřejným parkem s pravidelnými programy pro nájemce a komunitu," uzavírá Prokopová.

Po otevření Port7 se Skanska zaměří na nové projekty, které budou představovat další revoluci v oblasti pražského komerčního developmentu. Mezi nimi budou první česká administrativní budova postavená v souladu s principy oběhového hospodářství a první česká administrativní dřevostavba.