Skanska v České Republice
c

Skanska prodává kancelářskou budovu Parkview v Praze za částku 77 mil. EUR

Tisková zpráva 15.01.2021 12:00 CET

Skanska, jedna z předních developerských a stavebních společností v Evropě, prodala pražskou kancelářskou budovu Parkview společnosti Deka Immobilien, jednomu z největších evropských realitních investorů a správců aktiv. Jedná se již o druhou transakci společností Skanska a Deka Immobilien uzavřenou v Praze (první byl City Green Court v roce 2012) a druhou transakci, kterou firmy uzavřely ve střední a východní Evropě za posledních dvanáct měsíců (Generation Park Z ve Varšavě v roce 2020). Dokazuje to, že prvotřídní kancelářská aktiva v zavedených lokalitách jsou na trhu komerčních nemovitostí i nadále atraktivní.

Parkview

„S Parkview jsme završili vizi světoznámého architekta Richarda Meiera o vytvoření prvotřídního obchodního centra v Praze 4 Pankrác, které nabídne špičkové pracovní prostředí pro mezinárodní i české společnosti. Jsme rádi, že náš obchodní partner Deka Immobilien oceňuje naši snahu dodávat inteligentní a udržitelné budovy a poskytovat jejich uživatelům maximální pohodlí a bezpečnost. Je nám ctí uzavřít s Deka Immobilien již druhou kancelářskou investiční transakci v Praze,“ poznamenává Alexandra Tomášková, výkonná viceprezidentka komerčního developmentu společnosti Skanska pro Maďarsko a Českou republiku, a dodává: „Se společností Deka Immobilien jsme se spojili již v roce 2012, kdy od nás koupila budovu City Green Court. Parkview a City Green Court jsou sesterské projekty, které spojuje nejen lokalita, ale také architektonický design a špičková kvalita výstavby. Nyní se oba objekty ocitnou v portfoliu nemovitostí stejného dlouhodobého vlastníka.“ 

 

Parkview nabízí celkem 16 000 metrů čtverečních plochy v devíti nadzemních podlažích a 227 parkovacích míst ve třech podzemních podlažích. Budova je z 94 % pronajata společnostem jako Grant Thornton, Spaces nebo Jacobs Douwe Egberts. Projekt navržený světoznámým newyorským architektonickým studiem Richard Meier & Partners Architects ve spolupráci s českým studiem CUBOID ARCHITEKTI představuje prvotřídní kancelářskou stavbu, která využívá ekologicky nezávadné, technologicky vyspělé a inovativní prvky. Budova Parkview obdržela kolaudační souhlas ve druhém čtvrtletí roku 2020. Objekt se nachází naproti Central Parku na pražské Pankráci, která je považována za přední kancelářskou lokalitu ve městě a představuje jednu z nejprestižnějších a nejmodernějších čtvrtí v Praze. Jako jediná se pyšní výškovými budovami a definuje tak panorama města. Parkview bude v budoucnu těžit z plánované výstavby nové linky metra D, která z Pankráce učiní přestupní stanici a znovu tak potvrdí strategickou polohu nemovitosti.

 

WELL Health-Safety Rating 

Kancelářská budova Parkview je jednou z osmi kancelářských budov společnosti Skanska v regionu střední a východní Evropy, která získala hodnocení WELL Health-Safety Rating pro provoz a správu zařízení udělované mezinárodním stavebním institutem International WELL Building Institute (IWBI). Je to vyznamenání pro všechny nové i stávající budovy a zařízení, jež dokládá vysokou kvalitu kancelářských prostor se špičkovými bezpečnostními standardy, které snižují riziko přenosu nemocí a usnadňují vytváření zdravých a bezpečných pracovišť.

 

Care for Life Office Concept

Aby společnost Skanska tohoto cíle dosáhla, stanovila si několik pravidel v rámci tzv. „Care for Life Office Concept“ a přizpůsobila pracoviště ve střední a východní Evropě tak, aby podpořila své nájemce, kteří se vrátili do kanceláří, a vytvořila jim zdravé pracovní prostředí. Budova Parkview není v tomto směru výjimkou. Koncepce představuje řešení, která zajistí nejlepší možnou kvalitu vzduchu, konzultace ohledně plánování prostor, a to i v souladu s požadavky na zajištění dostatečného fyzického odstupu, bezdotyková řešení, plány sanitace a dezinfekce zařízení. Kancelářská budova Parkview nabízí mnohé z těchto prvků, např. bezkontaktní řešení, virtuální recepci, která pro vstup do budovy používá QR kódy, či systém 100% venkovního vzduchu, který využívá výhradně čerstvý venkovní vzduch a vysoce účinné vzduchové filtry uznávané jak LEED, tak WELL certifikací.

 

WELL Gold pro Core & Shell

Parkview usiluje o zlatou úroveň certifikace WELL, která hodnotí vliv na lidské zdraví a pohodu. Posuzuje se například obsah těkavých organických látek ve vestavěných materiálech a související čistota vzduchu v budově, dostupnost a kvalita vody a maximální přístup ke zdroji přirozeného světla – díky tvaru budovy do U mají nájemci ve všech prostorách stejnoměrné přirozené světlo. Parkview má navíc rozsáhlé vybavení pro cyklisty a pyšní se terasami a balkony s panoramatickým výhledem na Prahu. Obzvláště atraktivní a zdarma k využití pro všechny nájemce je střešní terasa s barem, grilem, venkovním posezením a dechberoucími výhledy na většinu města, včetně Pražského hradu.

 

LEED Platinum 97 bodů

Budova je držitelem certifikace LEED Platinum. Získala 97 bodů a má tak – spolu s Praga Studios – nejlepší hodnocení v České republice. Aby se minimalizovala spotřeba energie, použila společnost Skanska také takové prvky, jako je LED osvětlení s pohybovými senzory a efektivní systém chlazení a vytápění využívající chladící trámy. Fasáda budovy je osazena designovými stínicími prvky, které snižují tepelné zisky. Sběr dešťové vody a zařízení na úsporu vody navíc pomohou ušetřit více než 40 % pitné vody.