Skanska v České Republice
c

Hledáním parkování ztratíme až 5 dnů práce za rok. Chytrý systém v budově Praga Studios řidiče dovede až na místo

Tisková zpráva 23.01.2020 10:00 CET

Administrativní budova Praga Studios v pražském Karlíně je nově vybavena nejmodernějším parkovacím systémem v Česku. Řešení pro projekt společnosti Skanska, který se stal druhou nejzelenější kancelářskou budovou v Evropě, vyvinula ve spolupráci se Skanska firma Sharry Europe. Systém zahrnující mobilní aplikaci, inteligentní kamery a velkoplošné obrazovky je navržený tak, aby každého řidiče dovedl na konkrétní místo, čímž minimalizuje zbytečné popojíždění. Chytré parkování tak zlepšuje komfort uživatelů a zároveň šetří životní prostředí i výdaje.

Zaměstnanci, kteří dojíždí do kanceláře autem, stráví podle British Parking Association hledáním volného parkovacího místa v průměru 10 minut denně, což za rok znamená asi pět pracovních dní. Firmy sice často nabízejí parkování v kancelářských budovách, ale zpravidla neefektivně. Řidič musí vjet „naslepo“ do garáží a hledat volné místo. Pokud je obsazeno, vyjede ven, pokračuje v popojíždění po sousedních ulicích a může tím výrazně komplikovat i dopravní situaci. Řešením by mohly být chytré parkovací systémy, jako je právě ten v kancelářské budově Praga Studios. 

Díky němu mají řidiči mimo jiné v mobilní aplikaci i na obrazovce u vjezdu do budovy aktuální informace o počtu volných míst pro jednotlivé nájemce. Předejitím zbytečnému popojíždění řidičů se tak redukuje i množství zplodin, které auta v centrech měst vypouštějí.

Místa se přiřazují flexibilně

„V našich budovách vytváříme takové podmínky, abychom řidičům nabídli zázemí na vysoké úrovni, ale zároveň omezili negativní vliv aut na město. Kromě chytrého parkovacího systému jsme v Praga Studios umístili veškerá parkovací místa do podzemí, čímž předcházíme vzniku tepelných ostrovů. Podporujeme nicméně i alternativní způsoby dopravy, třeba prostřednictvím koláren či šaten pro cyklisty,“ řekla Alexandra Tomášková, ředitelka Skanska Property Czech Republic.

Praga Studios ve dvou podzemních podlažích nabízí celkem 115 parkovacích míst rozdělených do tří zón: pro konkrétní uživatele, pro hosty a pro ostatní. Chytrá kamera u vjezdu automaticky rozpozná registrační značku vozu. Ohlásit se je možné i přiložením mobilu s nahranou digitální vstupní kartou ke čtečce. Obrazovky zavěšené pod stropem řidiči následně ukážou, na jakém místě má zaparkovat. Uvnitř parkoviště jsou pak další chytré kamery, které signalizují obsazenost jednotlivých míst pomocí zelených a červených diod. V blízké budoucnosti by pak měla přibýt i predikce, jak bude parkoviště v různých časech vytížené.

„Chytrý software je vstřícný i k návštěvníkům budovy, kteří mohou sami do systému vložit na dálku registrační značku svého vozu. V okamžiku, kdy vjedou do garáží, dostane hostitel na mobil upozornění,“ vysvětlila další výhody chytrého systému parkování Petra Machartová, Marketing & Communication Coordinator ve Skanska.

Chytrý parkovací systém zapadá do celkového konceptu projektu Praga Studios, který se v listopadu stal druhou nejzelenější kancelářskou budovou v Evropě dle mezinárodní certifikace LEED. Kancelářský projekt rovněž ocenila porota v soutěži Best of Realty 2019, a to mimo jiné za důraz na udržitelnost a doposud nevídané zastoupení nejmodernějších technologií.

Informace o MHD a zázemí pro cyklisty

Budova plně podporuje i alternativní způsoby dopravy. Například cyklisti zde najdou vybavené šatny se sprchami i prostor pro servis kola. Operační systém Connected by Skanska, který propojuje technologie v budově, pak nabízí aktuální informace o městské hromadné dopravě v okolí, dostupné třeba prostřednictvím stejnojmenné aplikace nebo přímo velkoplošné dotykové obrazovky umístěné v atriu budovy.

V roce 2020 budou do parkovacího systému přidáni i uživatelé ze sousedního rezidenčního projektu PRAGA Rezidence, kteří budou využívat stejný vjezd do garáží. „Uvažujeme nad modelem sdíleného parkování, jaké dosud nikde v Česku neexistuje. Přes den by ho využívali zaměstnanci firem, večer a o víkendu majitelé bytů. Tím bychom maximálně naplnili všechna parkovací místa, a navíc by řidiči platili pouze za dobu, kdy místo aktivně používají,” dodává Matěj Pokorný, Key Account Manažer v  Sharry.

 

Kontakt:

Petra Machartová
Tel: +420 603 587 928, e-mail: Contact

 

Kateřina Hellebrandová
Tel.: +420 774 891 114, e-mail: Contact