Švédská skupina Skanska má v ČR a SR za sebou rok intenzivních aktivit a úspěchů v inovacích. Postavila nové bydlení pro 800 lidí, vytvořila nové kanceláře pro 1700 zaměstnanců a podílela se na celé řadě projektů silničního stavitelství a výstavbě desítek mostních a železničních projektů. Společným jmenovatelem aktivit Skanska je trvale udržitelné stavitelství, šetření přírodních zdrojů a snaha inovovat stavební postupy, stavební materiály i vlastní stavěné prostory.
„Uplynulý rok pro nás byl úspěšný zejména v oblasti inovací a ve vývoji technologií. Úspěšná byla i řada projektů, za jejichž realizací stojíme. Současně je třeba konstatovat, že i přes zaznamenané úspěchy jsme i my pocítili dopady těžké situace na stavebním trhu, která se podepsala zejména na cenách v projektech, dostupnosti některých materiálů a výrazně se projevila v dostupnosti lidských a pracovních sil. V loňském roce jsme proto investovali do nových stavebních strojů a do digitalizace projektového řízení všech zakázek, abychom byli schopní dodržet veškeré smluvní závazky,“ hodnotí Michal Jurka, prezident Skanska ČR a SR.
„Ve Skanska Reality jsme si v roce 2018 připsali několik prvenství. Konkurenci jsme předběhli v inovativním udržitelném stavění, kdy jsme uvedli v život unikátní systém přečištění vody pro její opakované využití. Jako první developer v Čechách jsme u všech nových projektů připravili pro klienty virtuální prohlídky. Nadále jsme se věnovali práci s veřejným prostorem, předali obyvatelům Prahy dva parky a otevřeli komunitní prostor v Modřanech. Především jsme se však věnovali naší hlavní devíze, kterou je stavění nových domovů. V uplynulém roce jsme jich prodali 300 a zahájili prodej 3 nových projektů. Koncem roku jsme akvizicí nedaleko Berouna potvrdili svůj zájem o stavění v zajímavých lokalitách Středočeského kraje,“ uvádí Petr Michálek, ředitel Skanska Reality.
„V uplynulém roce se nám mimořádně dařilo. Stavěli jsme najednou více než 50 000 m2 špičkových administrativních ploch a holešovická budova Visionary, kterou jsme v roce 2018 také dokončili, byla jednoznačným úspěchem. Podporovali jsme nové trendy na trhu, ať už jde o coworking v podobě expanze Business Link z Polska do ČR, proptech zavedením systému Connected by Skanska nebo zdravé pracovní prostředí díky certifikaci WELL,“ uzavírá Alexandra Tomášková, ředitelka Skanska Property.
Nejvýznamnější projekty Skanska v roce 2018
Ke klíčovým inženýrským projektům stavební jednotky Skanska ČR a SR patřila v silničních projektech: výstavba nového úseku Dálnice D1, úsek 0137 Přerov – Lipník nad Bečvou a projekt Rekonstrukce vozovky dálnice D1 v km 189,5 - 181,8 vlevo, dále projekt Modernizace dálnice D11 (dokončení I. etapy modernizace D11 v 0,0 až 8,0 km) a na Slovensku část dálnice D1 v úseku Budimír – Bidovce (dálniční obchvat Košic). V železničních projektech se jednalo o rekonstrukci železniční stanice Mikulov na Moravě. V rámci komerčního i rezidenčního stavitelství byla klíčová výstavba níže uvedených projektů pro Skanska Reality a Skanska Property a dále zahájení realizace rezidenčního projektu Kaskády Barrandov pro Finep a výstavba monolitických konstrukcí pro společnost Penta Real Estate na projektu Churchill Square.
V nových bytech Skanska Reality našlo v loňském roce svůj domov zhruba 800 lidí. Firma dokončila 1. etapu karlínského projektu Port Karolína a pokračovala ve výstavbě 2. a 3. etapy tohoto úspěšného projektu v Praze 8. V Praze 9 dokončila hrubou stavbu 1. etapy projektu Čtvrť Emila Kolbena, zahájila prodej komorního projektu v Libni s názvem Čertův vršek a zahájila výstavbu projektu Rezidence Gemma v Praze 4. V uplynulém roce koupila Skanska Reality pozemky pro rezidenční výstavbu v Loděnici (okres Beroun).
Skanska Property úspěšně dokončila, pronajala a prodala svůj administrativní komplex Visionary v Praze 7 - Holešovicích. Pokračovala ve výstavbě kanceláří Praga Studios (Praha 8 - Karlín) a zahájila Parkview (Praha 4 - Pankrác).
Skanska a inovace v roce 2018
Skupina Skanska i v letošním roce zavedla do svého podnikání řadu inovací, které zefektivňují její práci a zpříjemňují užívání jejich projektů. Ve výstavbě všech aktuálních projektů využívá BIM (digitální model reprezentující fyzickou stavbu) a představila virtuální realitu, která zájemcům simuluje prostory nových bytů i kanceláří. Ve svých projektech využívá digitalizaci a zavádí systémy chytré domácnosti a chytré kanceláře. Jeho uživatelé mohou z aplikace svého mobilního telefonu ovládat řadu spotřebičů ve svém bytě, nebo si rezervovat parkovací a pracovní místo v budově Skanska.
Skanska spolupracuje s ČVUT v Praze a VUT v Brně na několika společných výzkumných projektech, které zlepšují stavebně-technické vlastnosti používaných materiálů (betonové a asfaltové směsi). Na úseku dálnice D1 mezi Lipníkem a Přerovem byly se souhlasem ŘSD použity cementobetonové kryty, které zlepšují kvalitu a prodlužují životnost dálnice. Know-how je chráněno jako tzv. užitný vzor.
Skanska a trvale udržitelné stavebnictví / development
Skanska je tuzemským lídrem v oblasti trvale udržitelného stavebnictví a developmentu. Její projekt Visionary získal environmentální certifikaci LEED Platinum 95 bodů, díky kterým se stal nejzelenější administrativní budovou v regionu CEE a celkově čtvrtou v Evropě. Skanska uvedla v projektu Botanica K 1,2 do provozu unikátní systém pro hospodaření s tzv. šedou vodou a pro tento projekt získala certifikát BREEAM Very Good, který hodnotí vliv budovy na okolí.
Skanska využila v roce 2018 na svých stavbách a provozech 12 GWh elektrické silové energie vyrobené výhradně z obnovitelných zdrojů (větru a biomasy) a do ovzduší se tak dostalo o 7 tis tun CO2 méně než při využívání klasické elektřiny. Skanska a.s. uplatňuje na svých stavbách principy cirkulární ekonomiky, recykluje stavební materiál a snižuje množství odpadu.
Zajímavosti Skanska v roce 2018
Skanska Reality pokračuje ve svém programu Dobrý soused, v rámci kterého uskutečňuje tzv. participační setkání, tedy diskuzi s veřejností nad podobou budoucího projektu, krátce poté, co pozemek získá.
Na spícím brownfieldu v Modřanech, jehož je vlastníkem, otevřela komunitní prostor s názvem Cukrkandl, který nabízí sportovní i kulturní atrakce pro širokou veřejnost. Na dočasném využití tohoto prostoru spolupracovala s Fakultou stavební ČVUT a MČ Praha 12.
Skanska Reality u svých projektů Botanica (Praha 5) a U Cukrovaru (Praha 12) vybudovala veřejné parky a předala je do užívání daným pražským městským částem. Veřejný park s multifunkčním hřištěm postavila i Skanska Property u administrativního komplexu Visionary v Holešovicích. Na budově Visionary vznikla také první běžecká dráha na střeše ve střední Evropě, která je dlouhá 140 m.
V týdnu dobrovolnictví, pod názvem Podej ruku, podporuje Skanska již pátým rokem neziskové organizace, městské části, azylové domy a organizace podporující fungování komunit a sociální služby. Rezidenční část Skanska zároveň uspořádala už třetí ročník úspěšné literární soutěže pro děti, které se zúčastnilo víc než 600 literárních talentů. Částku 178 tisíc Kč, výtěžek z prodeje knížky, která obsahuje dvacet nejlepších příběhů, věnovala firma nadaci Nadání a dovednosti na podporu znevýhodněných dětí a mládeže.
Ocenění pro Skanska v roce 2018
TOP Odpovědná firma roku 2018
- Za přístup k trvale udržitelnému stavění
Best of Realty 2018
- Velké rezidenční projekty, 3. místo: Botanica K 1, 2
- Nová administrativní centra, 3. místo: Visionary
Realitní projekt roku 2018:
- Cena veřejnosti: Botanica K 1, 2 (Region Praha 5)
- Cena odborné poroty: Terasy Strašnice (Region Praha 10)
Nejdůvěryhodnější značka
- Vítěz v kategorii Developeři: Skanska Reality
CIJ Awards 2018
- Best Office Development and Developer: Visionary, Skanska Property
- Leading Green Building Development and Developer: Visionary, Skanska Property
Kontakt:
Tereza Mitošinková, Skanska a.s.,
Barbora Hantonová, Skanska Reality,
Kateřina Eklová, Skanska Property,
Markéta Miková, AMI Communications,