Skanska v České Republice
c

Visionary, moderní kancelářský komplex v Praze 7 od společnosti Skanska, získal certifikaci LEED Platinum

Tisková zpráva 18.10.2018 13:50 CET

S celkovým ziskem 95 bodů je dle dostupných informací nejvýše hodnocenou trvale udržitelnou budovou v CEE a druhou nejvýše hodnocenou v Evropě.

Certifikační autorita ocenila promyšlený návrh budovy maximálně šetrné vůči životnímu prostředí, vysokou úroveň jeho provedení, zajímavé architektonický design a nová technologická řešení. Visionary je již čtvrtým projektem v ČR, pro který Skanska získala hodnocení LEED Platinum Core & Shell verze 3.

Administrativní budova Visionary, dokončená na jaře 2018 v pražských Holešovicích, se s vysokým hodnocením 95 bodů v rámci certifikace LEED Platinum zařadila mezi evropskou i světovou špičku trvale udržitelných kancelářských budov. Podle dostupných informací je Visionary nejvýše hodnocenou zelenou budovou ve střední a východní Evropě, v celoevropském kontextu projekt obsadil druhé místo (za kancelářskou budovou AA81 v Madridu s hodnocením 97 bodů) a zároveň sdílí čtrvté místo na světě s dalšími dvěma budovami.

Díky svému návrhu a technologickému vybavení Visionary snižuje náklady na spotřebu energií o 42, 9 % a uspoří 40 % spotřeby pitné vody. V budově je více než 85 % stálých pracovních míst s dostatečným přístupem denního světla a téměř 100 % pracovních míst má výhled ven. Nákup zelené energie od společnosti Amper Market zajišťuje 100% čerpání elektrické energie z obnovitelných zdrojů po dobu 3 let.

LEED certifikace u Visionary pozitivně hodnotila také důsledné použití zdravotně nezávadných materiálů v interiéru budovy s nulovým či nízkým obsahem organických těkavých látek, dále stavebních materiálů s recyklovaným obsahem (16 %[1]), FSC certifikovaného dřeva (58 %) a materiálů z místních zdrojů (37 %).

Skanska v projektu dbala na dostatek volného prostoru a zelených ploch jak pro nájemce budovy, tak návštěvníky a její okolí. K velkým přednostem patří multifunkční sportovní hřiště, zahrada s příjemným posezením a fontánou, letní kino a běžecká dráha na střeše. Pro zaměstnance firem sídlících v budově je ve Visionary dostatek stojanů na jízdní kola, skříňky na cyklistické potřeby, místo pro drobné opravy nebo ručníkový servis zdarma. K vybavení pro sportovce dále patří sprchy a šatny. U projektu se nachází dobíjecí stanice pro elektromobily.

Chceme, aby naše budovy nejen splňovaly všechny platné stavební a ekologické normy, ale aby díky svému návrhu a provedení jednoznačně přispěly k trvale udržitelnému životu v hlavním městě. LEED Platinum je komplexní hodnocení a s počtem 95 bodů především ocenění těchto našich snah. Doufám, že brzy k ekologickému prvenství přidáme také certifikát WELL, který hodnotí kvalitu vnitřního prostředí z pohledu jeho uživatelů,“ dodala Alexandra Tomášková, ředitelka Skanska Property Czech Republic.

Certifikace LEED je standardem všech budov, které Skanska v posledních pěti letech v ČR dokončila. Jako první získal tuto certifikaci projekt City Green Court v roce 2012 a jednalo se tehdy o 83 bodů. Postupně následovaly další projekty: Corso Court (86 bodů) a Five (89 bodů). Visionary je s 95 body ze 110 aktuálně nejvýše hodnoceným projektem v České republice a druhým nejvýše hodnoceným projektem v Evropě. Skanska se dále snaží posouvat laťku ekologických standardů a na Visionary přišla s novinkou v podobě hodnoceni životního cyklu s ohledem na minimalizaci vlivu projektu na životní prostředí.

Vedle certifikace LEED chce Skanska získat pro Visionary také nový certifikát WELL. Ten sleduje kvalitu vnitřního prostředí budovy a hodnotí její vliv na lidi, kteří tam pracují. Budova projde verifikačním procesem ke konci roku 2018, a bude-li úspěšná, stane se prvním kancelářskou budovou, která WELL v České republice získá.

Holešovický komplex s celkovou pronajímatelnou plochou téměř 23.000 m² je aktuálně plně pronajatý a od června 2018 jej vlastní a spravuje rakouská realitní společnost CA Immo.

Kontakt:
Petra Machartová, marketing a komunikace – komerční development
Tel: +420 603 587 928
e-mail: Contact

Markéta Miková, AMI Communications
Tel: +420 739 057 684
e-mail: Contact

Tiskové zprávy najdete na www.skanska.cz/cz/News-and-press

[1] Poznámka: procenta jsou z ceny veškerého materiálu