Skanska v České Republice
c

Skanska jako první zavedla carsharing

Tisková zpráva 09.05.2018 14:45 CET

Skanska jako první velká firma v České republice přišla s řešením z oblasti sdílené ekonomiky. Od února využívají její zaměstnanci na principu carsharingu pět služebních aut.

Skanska vozidla provozuje ve spolupráci s firmou Car4Way, největším poskytovatelem sdílených vozů v České republice. Rozdíl mezi běžnými služebními vozy a carsharingem spočívá ve výrazném zvýšení vytíženosti aut. Těch je potřeba méně a snižuje se tím dopad na životní prostředí.

Princip volného carsharingu je jednoduchý: po registraci může uživatel využívat kterékoliv auto, které je součástí sítě veřejně sdílených vozů, a přitom není omezen místem, kam musí vůz vrátit (vyhrazenou lokalitou je celé město, v Praze zahrnuje lokalita fialové i modré zóny). Zatímco pro normálního uživatele je taková služba dobrou alternativou, pokud se mu nevyplatí nebo nechce kupovat vlastní auto, pro firmy je to šance na ekologičtější způsob osobní dopravy, ať už využívá veřejně dostupných vozů ve volném carsharingu, nebo vyhrazených vozů v rámci komunity jako Skanska.

Ekologicky a ekonomicky
Ekologický přínos je jasný – auta se využívají v maximální míře. Za necelé dva měsíce se ve Skanska potvrdilo, že potřeba najetých kilometrů sice zůstává, ale vystačí na ni menší počet aut. Obecná situace je přitom jiná. V České republice je registrováno přes 5,5 milionu osobních aut, která v průměru stojí 95 % času na parkovišti. Pro firemní klienty je zajímavý i ekonomický aspekt celé věci. Auta se sdílejí napříč celou firmou a klesají tak pořizovací a provozní náklady. Dochází také k úspoře parkovacích míst.

„Mezi naše firemní hodnoty patří i ochrana životního prostředí, takže řešení v podobě carsharingu bylo poměrně logickým krokem. Carsharing celkově zlepšil naše hospodaření s naším automobilovým parkem. Sdílení jako princip nakládání se zdroji podporujeme i v jiných oblastech,“ říká Dana Hrdinová vedoucí oddělení nákupu Skanska.

Skanska prosazuje udržitelné podnikání a zelená řešení dlouhodobě. Jako první u nás přišla s obytným domem, který recykluje šedou vodu. První vlaštovkou ve sdílení pak byla spolupráce s bikesharingovou společností Homeport, kdy Skanska vystavěla u svého karlínského sídla Corso Court stojan pro sdílená kola. Před touto budovou se nacházejí i dobíječky pro elektřinou poháněná auta.

Skanska navíc rozšířila carsharingem oblast zaměstnaneckých benefitů. Zaměstnanci mohou podnikat sdílenými auty soukromé cesty. Nabídka se v takovém případě rozšiřuje na všechna vozidla, která Car4Way ve své síti nabízí. Místo carsharingové kartičky provozovatele pak stačí na odemknutí vozu zaměstnanecká karta.

Ondřej Svatoň – Skanska a.s.
Tel: +420 737 256 304, e-mail: Contact

Tiskové zprávy naleznete na www.skanska.cz/cz/News-and-press