Skanska v České Republice
c

Hospodářské výsledky Skanska 2016

Tisková zpráva 13.02.2017 17:00 CET

V průběhu uplynulého roku byly stavební aktivity Skanska Construction Romania a Skanska Property Hungary začleněny pod obchodní jednotku Skanska Česká republika a Slovensko. Skanska tak upevňuje svoji pozici v ČR a SR a posiluje na perspektivních stavebních trzích Rumunska a Maďarska. Konsolidovaná společnost navýšila meziročně svůj zisk o 29 mil. Kč i při menším obratu.

Skanska koncem léta získala novou zakázku na nový úsek dálnice D1 na východním Slovensku mezi obcemi Budimír a Bidovce v hodnotě bezmála 5,3 mld. Kč.

V rezidenčním segmentu Skanska prodala na území Prahy 450 nových bytů a v komerčním developmentu úspěšně pronajala budovu Five na pražském Smíchově a začala výstavbu budovy Visionary v Holešovicích.

Provozní zisk stavebního segmentu skupiny Skanska Česká republika a Slovensko dosáhl v loňském roce výše 382 milionů korun, tedy v meziročním srovnání o 8 % více než v roce 2015. Tržby firmy za uplynulý rok však činí 14,2 miliard korun, v roce 2015 to bylo 15,8 miliard. Růst zisku při nižším obratu byl dosažen jednak lepším řízením projektů v oblasti nákladů, efektivním využíváním vlastních kapacit, tak i úspornými opatřeními a lepším řízením rizik.

„Pokračovali jsme v úsporných opatřeních z minulých let a díky tomu se nám podařilo udržet dobrý výsledek, nicméně je fakt, že v uplynulém roce jsme velmi pociťovali úbytek velkých veřejných zakázek na trhu. Uvědomíme-li si v jakém stavu je síť našich silnic a dálnic, ale i železničních koridorů, není to jen promeškaná příležitost pro stavební firmy, ale i pro stát jako zadavatele, neboť je zřejmé, že po roce 2020 nebude do infrastruktury pokračovat přísun peněz z fondů Evropské unie,“ říká Michal Jurka, statutární ředitel Skanska Česká republika a Slovensko.

Konsolidace stavebních jednotek Skanska ve středo- a východoevropském regionu do Skanska Česká republika a Slovensko fakticky znamenalo posílení společnosti na těchto trzích. Vloni Skanska v Rumunsku postavila centrálu, a supermarket v jednom, firmy Lidl v severní části Bukurešti. Obchod Lidl nové generace poskytuje prodejní prostory o velikosti 2 400 m2 a je považován za nejekologičtější prodejnu v lokálním portfoliu této firmy.

Velmi úspěšné byly segmenty rezidenčního a komerčního developmentu. Skanska čtyři měsíce před dokončením pronajala téměř celou budovu Five, která vznikla v místě bývalé tramvajové vozovny na pražském Smíchově. V loňském roce prodala na území Prahy 450 nových bytů, což ji řadí na třetí pozici pražského developerského trhu.

Na začátku tohoto roku developerská část skupiny oficiálně zahájila prodej nového multifázového projektu Port Karolína v trendy pražské čtvrti Karlíně a aktuálně je zde prodáno již téměř 60 % bytů první etapy. Druhá etapa projektu půjde na trh ve druhém kvartále letošního roku a měla by mít mezinárodně platný certifikát BREEAM s tříhvězdičkovým hodnocením “Very Good.” Společnost rovněž oznámila koupi 7 hektarů pozemků na území Prahy 10 – Malešic, v docházkové vzdálenosti konečné metra A. Jedná se o třetí brownfield Skanska pořízený v posledních dvou letech, který následuje akvizice průmyslového areálu Michelských pekáren z dubna 2015 a nevyužívaného území bývalého Modřanského cukrovaru z července téhož roku.

 „Přestože jsme v předchozích dvou letech investovali finanční prostředky v řádech stovek milionů korun, i nadále jsme připraveni na další investice. V centru našeho zájmu jsou zejména projekty v širším centru Prahy s dobrou dopravní dostupností a občanskou vybaveností s řádově stovkami bytů. Stabilně bychom chtěli mít v nabídce 5 – 7 lokalit," sdělila Naďa Ptáčková, generální ředitelka Skanska Reality a.s.

Společnosti Skanska se v loňském roce dařilo i v oblasti komerčního developmentu. Pokračovala ve výstavbě administrativní budovy Five. Unikátní projekt s více než 14 000 m2 kanceláří, který se otevře v květnu letošního roku, se do konce prosince 2016 podařilo z 90 % pronajmout. Největším nájemcem Five se stala nadnárodní farmaceutická společnost MSD, s níž Skanska dlouhodobě spolupracuje, následovaná firmami EBM GROUP, Sodexo a U1. O pronájmu zbývajících prostor se již jedná s potenciálním nájemcem.

„Nájemce láká do nových budov moderní architektura, ekologická udržitelnost a lukrativní lokalita. Budova Five bude mít certifikát LEED Platinum, což značí zdravé prostředí pro uživatele budovy, ale i nižší provozní náklady a nízkou spotřebu energie. Five zajistí flexibilní pracovní prostředí. Nájemci budou mít k dispozici mobilní aplikaci, která propojí zaměstnance s budovou a jejími službami, jako prádelna, objednávání jídla nebo inteligentní parkovací systém,“ říká Marie Passburg, ředitelka Skanska Property Czech Republic.

V loňském roce Skanska začala s výstavbou výjimečné kancelářské budovy Visionary v Praze 7 – Holešovicích. Visionary budoucí nájemce láká nejen strategickou polohou přímo na metru, ale také unikátním prvkem, kterým nedisponuje zatím žádná jiná kancelářská budova v ČR – běžeckou dráhou na střeše. Budova bude mít veřejně přístupnou zahradu s multifunkčním hřištěm a mnoha místy k relaxaci, ale i školkou nebo venkovním kinem.

Skanska při práci na nových projektech a stavbách již standardně používá technologii informačního modelování (BIM/Building Informational Modelling). Po zkušenostech s BIM na stavbách komerčních budov z minulých let úspěšně zavedla informační modelování (BIM) i do rezidenční výstavby a do velkých infrastrukturních staveb. Staví tak nádraží a kolejiště v České Lípě, BIM používá i v případě dostavby D4 Skalka u Příbrami (stroje jsou buď automaticky řízeny, nebo v indikačním módu naváděny).

„Systém informačního modelování nám umožňuje nejen lepší plánování v projektu, ale i automatizované navádění stavebních strojů pomocí globálních satelitních navigačních systémů, což mimo jiné znamená i zvýšení bezpečnosti pro lidi na stavbě,“ říká Michal Jurka, prezident obchodní jednotky Skanska Česká republika a Slovensko.

V roce 2016 se odehrály dvě důležité personální změny v top managementu, prezidenta obchodní jednotky Skanska Česká Republika a Slovensko Romana Wieczorka vystřídal Michal Jurka, který přišel z pozice výkonného viceprezidenta společnosti Skanska Polsko. Naopak do Skanska Polsko zamířil finanční ředitel Skanska Česká republika a Slovensko Patrik Choleva, jehož nahradil Jiří Černík, dosavadní ředitel controllingu. Ke konci roku Skanska zaměstnávala celkem (v CZ, SK, RO, HU) téměř 4000 lidí. Navyšovala počet zkušených projektových manažerů, stavbyvedoucích a specialistů. Zároveň se zaměřila na vzdělávání techniků a dělníků z pohledu BOZP, kvality a efektivity výroby.

Skanska vyhrála švédskou prestižní cenu Årets Bygge za Fasádu roku 2016 s projektem pláště polyfunkčního objektu Malmö Live. Češi vyrobili a osadili téměř 2 km2 fasády, čítající 2000 unikátních fasádních elementů. Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství ve spolupráci s odbornou radou pro BIM ocenila Skanska za komplexnost využití systému informačního modelování na stavbě Corso Court a ocenila ji v nové kategorii BIM v soutěži Stavba roku. V loňském roce Skanska získala rovněž Cenu ŘSD za dostavbu estakády R35 u Opatovic. Za projekt komerční budovy Five pak od asociace Společná vize cenu za Nejbezpečnější staveniště roku v EU. Za administrativní budovu Corso Court si Skanska odneska cenu Kancelářský projekt roku v soutěži CEE Investment & Green Building Awards, RealGreen projekt roku v rámci CEEQA awards a ESSA Zelená budova roku udělovanou magazínem CIJ. V kategorii rezidenčních projektů menšího rozsahu byla Skanska díky bytovému projektu U cukrovaru oceněna jako Best of Realty – „nejlepší z realit”.