Skanska v České Republice
c

Projekt Visionary nastavil laťku kvality moderních kanceláří v Praze

Administrativní budovu Visionary o rozloze 23.000 m2 jsme postavili podle návrhu renomovaného architektonického studia Jakuba Ciglera a dokončili jsme ji na jaře roku 2018. Šlo o první moderní kancelářskou budovu v lokalitě kolem holešovického nádraží. Brzy následovaly další a my sami připravujeme ve této části Prahy další projekty.

Visionary krátce po svém dokončení získala několik prvenství, díky kterým zvýšila laťku kvality moderních administrativních budov v Praze.

Visionary resized.jpg

Top ekologická budova

V rámci mezinárodní environmentální certifikace LEED získala budova Visionary celkem 95 bodů a zařadila mezi evropskou i světovou špičku trvale udržitelných kancelářských budov. Podle dostupných informací byla v roce svého dokončení Visionary nejvýše hodnocenou zelenou budovou ve střední a východní Evropě, v celoevropském kontextu projekt obsadil druhé místo (za kancelářskou budovou AA81 v Madridu s hodnocením 97 bodů) a zároveň sdílel čtvrté místo na světě s dalšími dvěma budovami.

Nezávislá certifikační autorita ocenila promyšlený návrh budovy maximálně šetrné vůči životnímu prostředí, vysokou úroveň jeho provedení, zajímavý architektonický design a nová technologická řešení.

Visionary

Šetrná budova   

Díky svému návrhu a technologickému vybavení Visionary snižuje náklady na spotřebu energií o 42, 9 % a uspoří 40 % spotřeby pitné vody. V budově je více než 85 % stálých pracovních míst s dostatečným přístupem denního světla a téměř 100 % pracovních míst má výhled ven.

LEED certifikace u Visionary pozitivně hodnotila také důsledné použití zdravotně nezávadných materiálů v interiéru budovy s nulovým či nízkým obsahem organických těkavých látek, dále stavebních materiálů s recyklovaným obsahem (16 %[1]), FSC certifikovaného dřeva (58 %) a materiálů z místních zdrojů (37 %).

Sportovní hřiště i letní kino

Visionary_rooftop running track_HD.jpg

V rámci projektu jsme dbali na dostatek volného prostoru a zelených ploch jak pro nájemce budovy, tak návštěvníky a její okolí. K velkým přednostem projektu patří multifunkční sportovní hřiště, zahrada s příjemným posezením a fontánou, letní kino a běžecká dráha na střeše. Pro zaměstnance firem sídlících v budově je ve Visionary dostatek stojanů na jízdní kola, skříňky na cyklistické potřeby, místo pro drobné opravy nebo ručníkový servis zdarma. K vybavení pro sportovce dále patří sprchy a šatny. U projektu se nachází dobíjecí stanice pro elektromobily.

Mateřská školka a lékařské ordinace

Visionary_garden ping pong_by Tomas Hejzlar.jpg

Součástí projektu Visionary se stala také mateřská školka, kterou jsme vybudovali v přízemí budovy. Je určena pro obyvatele Městské části Praha 7 a několik míst je také rezervováno pro zaměstnance firem sídlících ve Visionary. Pro děti je za budovou vyhrazeno dětské hřiště.

V budově Visionary byla otevřena poliklinika Medicon, lékárna a prodejna zdravé výživy Ošatka. Vše mohou využívat jak nájemci, tak především lidé žijící v okolí.

První WELL certifikovaná budova v Praze

Visionary_relax zone.jpg

V roce 2019 získala budova Visionary jako první kancelářská budova v Praze a celé České republice mezinárodní certifikaci kvality interiérů s názvem WELLTM Core & Shell. Nezávislé šetření se zaměřovalo například na následující témata a hodnotilo je z pohledu uživatelů interiérů: 

Světlo

Na 85 % všech pravidelně využívaných prostor je k dispozici přirozené světlo. Projekt byl navržen tak, aby velké fasádní panely propouštěly maximum denního světla.

Mysl

Flexibilní prostory: v budově je řada teras a balkónů s posezením, stromy a křesly, jež mohou zaměstnanci využít během pracovní přestávky a v obědové pauze na čerstvém vzduchu.

Venkovní prostory: atrium s dřevěnou terasou mohou využít nájemci, návštěvníci a veřejnost. Ve venkovním kině je možné promítat v létě filmy.

V designu budovy jsou zahrnuty biofilní prvky jako například schodiště, které připomíná lasturu, zábradlí jako bambus a světla ve tvaru květin.

Fitness
Běžecká dráha na střeše nabízí možnost aktivně odpočívat v průběhu celého dne. Venkovní zelené plochy včetně víceúčelového hřiště a fitness prvky jsou přístupné zaměstnancům a veřejnosti. Pro cyklisty budova nabízí stojany na kola, šatnu a sprchy.                                               

Inovace
Mobilní aplikace Visionary zahrnuje služby v budově a informuje o tom, co se děje jak v budově, tak v jejím okolí.

Nájemci Visionary

V budově sídlí řada respektovaných společností, k nimž patří Accenture, Škoda Auto nebo Scott&Weber.

Visionary v současné době vlastní a spravuje rakouská realitní společnost CA Immo.

Poslední úprava textu: 23.01.2023