Skanska v České Republice
c

Mercury je prvním administrativním projektem v ČR připravovaným na principu cirkulární ekonomiky

Mercury se stane ztělesněním udržitelné filozofie společnosti Skanska – půjde o první českou kancelářskou budovu postavenou podle principů cirkulární ekonomiky. Na stavbu Mercury totiž využijeme materiály z budovy, která na jeho místě stojí nyní. Díky tomuto revolučnímu projektu nabídneme přibližně 20 000 čtverečních metrů prémiových kancelářských a retailových ploch a zároveň výrazně snížíme vliv této budovy na životní prostředí.

Mercury 640 x 360.jpg

Při stavbě Mercury opětovně využijeme materiály z brutalistní budovy Merkuria, postavené v roce 1971. Pro tento cirkulární přístup jsme se rozhodli jak pro jeho pozitivní dopad na životní prostředí, tak z respektu k původní budově.

GR6A4805.jpeg

„Neustále posouváme hranice udržitelného developmentu a cirkularita je jedním z nejlepších způsobů, jak snížit dopady stavebnictví na životní prostředí. Dává naprostý smysl využívat hodnotné materiály ze starých budov. Nikomu v České republice se to ale zatím ve srovnatelné míře nepovedlo. A my jsme se to rozhodli změnit,“ říká Martin Zemánek, projektový manažer jednotky komerčního developmentu společnosti Skanska ve střední a východní Evropě.

Výjimečný úspěch a úcta k minulosti

GR6A4639.jpeg

Příkladem přelomového cirkulárního přístupu ke stavebnictví je využití betonu z Merkurie, který rozemeleme a opětovně zpracujeme při tvorbě nosné konstrukce nového projektu. Zachováme také cenné materiály a vybavení z interiérů staré budovy. Staré kuchyňské linky již nalezly nový život v domech určených pro uprchlíky a Fakultní nemocnici Bulovka jsme darovali zhruba 100 dveří. A abychom šli v duchu cirkularity ještě o krok dál, snažíme se co nejvíce omezit používání nových stavebních materiálů.

„Abychom maximalizovali cirkularitu projektu Mercury, zachráníme nábytek ze staré budovy a nabídneme jej nábytkové bance. Zachováme dokonce i název budovy, jen mu dáme trochu modernější nádech," dodává Martin Zemánek.

Dechberoucí kvalita pro nájemce a přínos pro okolí

Cirkularita není to jediné, co dělá z Mercury jedinečný projekt. Budova poskytne nájemcům kancelářské a retailové prostory nejvyšší kvality s důrazem na životní prostředí a pohodu jejich uživatelů i celého okolí. Na důkaz toho usilujeme o nejvyšší úrovně v rámci certifikací LEED, WELL a WELL Health-Safety Rating.

„Budova Mercury bude výjimečná také tím, že zde budou zatím vůbec největší zelené střechy a terasy, jaké jsme kdy v České republice postavili. Zároveň vždy podporujeme rozvoj komunit v sousedství našich projektů. Proto přispějeme Praze 7 na vybudování nového parku v těsné blízkosti Mercury," uzavírá Martin Zemánek.

Poslední úprava textu: 26.01.2023