Skanska v České Republice
c

Brownfield u Trojského mostu měníme na nové centrum pražských Holešovic.

Port7 promění bývalou továrnu na betonové prefabrikované panely u Trojského mostu v nové centrum pražských Holešovic. Podle architektonického návrhu studia DAM.architekti zde vyrůstají 3 administrativní budovy, které po svém dokončení ve druhém čtvrtletí roku 2023 nabídnou celkem 35 642 m2 prvotřídních kancelářských a maloobchodních ploch. Mezi jednotlivými budovami vznikne piazzetta Port7 s obchody, restauracemi, kavárnami, bistry a provozovnami drobných služeb. Součástí projektu bude velký veřejný prostor. Parkově upravená zeleň s promenádou podél řeky bude sloužit k odpočinku, procházkám a setkávání s přáteli. Novou holešovickou náplavku s cyklostezkou, hřištěm a přístavištěm pro malé lodě ocení milovníci nejrůznějších sportů.

Port7 resized .jpg

Měníme tvář Holešovic  

“Projektem Port7 jsme se vrátili do Holešovic, kde jsme v roce 2018 postavili oceňovanou kancelářskou budovu Visionary. Této lokalitě dlouhodobě věříme a sázíme na její potenciál. Velmi si vážíme spolupráce s městskou částí, která tento rozvoj podporuje. V rámci našeho projektu Port7 vytvoříme nejen kvalitní kanceláře, obchody a služby, ale také dvouhektarový veřejný prostor plný zeleně, s promenádou podél řeky, příjemným posezením a řadou sportovišť. Nová náplavka přitáhne pozornost jak našich budoucích nájemců, tak obyvatel Holešovic a ostatních čtvrtí,” říká Petr Houska, ředitel developmentu Skanska Commercial Development Czech Republic.

Port7 jako architektonický a urbanistický celek   

Port7 by Skanska_train station.jpg

Port7 vyrůstá v blízkosti holešovického nádraží, které je významným uzlem městské, příměstské i mezinárodní dopravy. Těsně podél železniční trati vyroste největší budova E, která tvoří páteřní osu projektu a nabídne celkem téměř 28 000 m2. Na ni pak navazují dvě budovy A (4 200 m2) a D (3 700 m2) orientované směrem k Vltavě.

„Budovy jsou navzájem v různých úhlech pootočené a jsou plně prosklené s okny od podlahy ke stropu. Prosklená fasáda je navržena s důrazem na splnění vynikajících tepelně-akustických parametrů se současným zajištěním velkého poměru prosklení, které poskytne krásné výhledy na řeku a nedalekou Troju. Ty si budou moci nájemci budovy užít také z mnoha teras, kterých je dohromady téměř 1 200 m2. Terasy na věžích budou tematicky laděné pro práci, zábavu a relaxaci. Některé budou přístupné všem nájemcům a některé budou exkluzivně nabízeny pro privátní využití jednomu nájemci,“ říká Jan Hes, manažer projektu Port7. 

Veřejný park a piazzeta Port7

Port7 by Skanska_garden terraces.jpg

Mezi budovami vznikne piazzetta Port7, která je koncipována jako centrum služeb. Nájemci a návštěvníci projektu Port7 zde najdou kavárnu, foodhall, bistra, kadeřnictví, fitness centrum, obchod s potravinami i lékárnu.    

Součástí projektu Port7 je rovněž nový veřejný prostor. Na ploše téměř 2 hektarů vytvoříme nový veřejný park s promenádou, lavičkami, cyklostezkou a různými sportovišti. Na vltavském břehu vznikne přístaviště pro malé lodě a čluny.  

“Port7 stavíme jak pro naše nájemce, tak pro obyvatele Prahy. Kvalitní veřejný prostor je jeho důležitou součástí, a proto maximum péče věnujeme zeleni, drobnému městskému mobiliáři, atraktivní gastronomické nabídce a možnosti sportovního vyžití. Chceme, aby se náplavka v Holešovicích stala stejným pojmem jako ta v centru města,“ dodává Jan Hes.   

Udržitelný Port7

Port7 je navržen jako vysoce udržitelná budova, která v průběhu výstavby a následného provozu šetří a napomáhá životnímu prostředí a efektivně snižuje například spotřebu energií a pitné vody (v porovnání se základní referenční budovou certifikace LEED až o 40 %). V rámci přípravných a zemních prací na projektu Port7 jsme vyčistili rozsáhlý brownfield a odstranili ekologické zátěže. V rámci projektu bude zachytávána dešťová voda, jež bude využívána k zalévání zeleně.

Podporujeme alternativní způsoby dopravy. V podzemním parkingu budou kolárny se sprchami a ručníkovým servisem pro cyklisty. V jednání jsou dobíjecí místa pro elektromobily a elektrokola. Port7 cílí na nejvyšší mezinárodní environmentální certifikaci LEED Platinum pro Shell & Core v nejnovější verzi 4 (4.1).

Kvalitní interiéry v Port7

Port7 by Skanska_creative office v.2.jpg

Port7 stavíme tak, aby splnil kritéria mezinárodního certifikátu WELL, který hodnotí vnitřní prostory z pohledu jejich uživatelů. Čistotu a vysokou kvalitu vzduchu v kancelářích zajistí jedny z nejúčinnějších filtrů na trhu. Velkou pozornost věnujeme přístupu a vyváženosti denního světla. Veškeré zabudované materiály jsou přísně kontrolovány pro obsah těkavých organických látek. Interiér má vybízet k aktivnímu pohybu, a tak budou v Port7 nejen standardní výtahy, ale také atraktivní schodiště ve společných částech budovy. V rámci projektu se počítá s řadou relaxačních prostor – na střešních terasách, mezi jednotlivými budovami a v kultivovaném prostředí vltavské náplavky. Cílíme na dosažení certifikace WELL Platinum. 

Bezpečné a zdraví prospěšné pracovní prostředí v Port7

V souvislosti s pandemií Covid-19 jsme ve spolupráci s epidemiology, architekty a designery připravili vlastní soubor opatření, jejichž cílem je zajistit nájemcům a návštěvníkům budovy co největší komfort a zdravé prostředí, a to i na neviditelné mikrobiální úrovni. Součástí jsou zařízení umožňující bezkontaktní pohyb po budově, podrobné plány pro dezinfekci povrchů, nadstandardní kontrola kvality vzduchu a poradenství ohledně členění jednotlivých kanceláří. Jednotlivé budovy Port7 navíc projdou rozšířenou certifikací WELL Health-Safety Rating, který se zaměřuje právě na hodnocení budovy z pohledu jejího bezpečí v rámci šíření nakažlivých nemocí.   

Port7 jako chytrá budova 

Skanska pro Port7 využije svůj systém Connected by Skanska, který nájemcům, návštěvníkům a správcům zjednodušuje denní užívání budovy. Tato unikátní platforma spojuje nejen chytré technologie, ale především lidi a jejich pracovní prostředí.

Software zahrnuje mobilní aplikaci pro běžné uživatele (zaměstnance firem, které budou v Port7 sídlit) a webový portál pro nájemce a správu budovy. Pomocí Connected by Skanska bude možné bezkontaktně zaparkovat, vstoupit do budovy a kanceláře či objednávat služby virtuální recepce. Vstupní systém bude umožňovat nahrání zaměstnanecké karty do Apple Wallet.

Nájemci Port7 

V Portu7 budou sídlit skupina Direct (pojišťovna a další dceřiné společnosti), klinika Oční centrum Praha, Scott & Weber, IT společnost Manta a další.

 

 

Poslední úprava textu: 23.01.2023